BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic verejne vyzval politikov na úvahu, či nezrušiť zákon o tripartite. Je to dôsledok zhoršujúceho sa vzťahu koalície s odbormi, ktoré rozbehli prípravu na predčasné voľby a stali sa tak vláde politickým protivníkom.
Zákon o tripartite existuje od roku 1999 a prikazuje vláde rokovať o pripravovaných zákonoch s odbormi a zamestnávateľmi.
Podpredseda vlády Ivan Mikloš povedal, že odbory „zneužívajú tripartitu na svoje politické ambície". Samy ju tak podľa Mikloša spochybňujú a toto je podľa neho stanovisko aj „niektorých zástupcov európskych odborových štruktúr".
Odborári na rokovaniach tripartity často s mnohými návrhmi zákonov absolútne nesúhlasili a snažili sa ich zmeniť podľa vlastných predstáv. Rokovania sa naťahovali a často nepriniesli nijaký výsledok.
„Neviem, prečo by mala mať tripartita možnosť odďaľovať legislatívny proces," vyhlásil Lipšic. Ako typický príklad zdržiavania uviedol zákon o hospodárskej súťaži, ktorý musí byť prijatý do mája, ale tripartita ho už raz zadržala.
So zrušením zákona súhlasí aj minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Odbory prestali byť podľa neho sociálnym partnerom vlády, ale politickým súperom, čo v Európe „nemá obdobu, a sociálny dialóg je tým znefunkčnený".
Odborársky šéf Ivan Saktor neverí, že zákon poslanci zrušia. Európska únia stojí podľa neho na princípe sociálneho dialógu a slovenský zákon o tripartite ju dokonca „trochu predbehol". Prezident zamestnávateľov Michal Ľach pripúšťa len nový model fungovania, ale je proti rušeniu zákona.
Prekvapivo sa na ich stranu postavil aj predseda tripartity a minister hospodárstva Pavol Rusko. Lipšica obvinil, že sa správa nekorektne a populisticky a mal svoj názor najprv povedať na koaličnej rade. „Nemôžeme ignorovať sociálnych partnerov, ale novelizácii zákona by som sa nebránil."
Kým začal platiť v roku 1999 zákon o tripartite, fungoval tento sociálny dialóg podobne ako v iných krajinách len na základe vzájomnej dohody partnerov. V roku 1998 pred voľbami vtedajšia opozícia sľúbila odborárom zákon a po prevzatí moci sľub dodržala. Neskôr zákon niektorí členovia vlády často kritizovali.
Vo vládnom programe súčasnej vlády sa píše, že „vláda je odhodlaná zásadne znížiť mieru korporativizmu". Týka sa to síce najmä stavovských komôr s povinným členstvom a o odboroch sa v tomto odseku priamo nepíše, napriek tomu sa naň tí členovia vlády, ktorí sú za zrušenie zákona o tripartite, odvolávajú.
Autor: RICHARD FILIPKOROMAN PATAJ